Eero Saarinen

design mebli z architekturą

 

Eero Saarinen (ur. 20 sierpnia 1910 w Kirkkonummi, zm. 1 września 1961 w Ann Arbor) amerykański architekt i projektant wnętrz.

 

Eero Saarinen odbył studia rzeźbiarskie w Paryżu, ale pod koniec 1931 roku wrócił do USA i rozpoczął studia architektoniczne na Yale University. W 1934 roku szkołę ukończył, po czym wraz ze swoim przyjacielem rzeźbiarzem, Carlem Milles, wyruszył w podróż po Europie i Bliskim Wschodzie. W Niemczech poznał szkołę Bauhausu, twórczość Miesa van der Rohe i Ericha Mendelsohna, w Finlandii podziwiał Alvara Aalto, we Francji Le Corbusiera, a w Szwecji Gunnara Asplunda.

 

Po raz pierwszy uznano twórczość Saarinen w 1940 roku, kiedy otrzymał nagrodę za krzesło wykonane z giętej sklejki, zaprojektowane wspólnie z Charles Eamesem dla „Organic Design in Home Furnishings”. „Tulip Chair”, podobnie jak wszystkie inne krzesła Eero, zostały wyprodukowane przez firmę Knoll.

 

Eero Saarinen - ewamebluje.pl

idealmeble.pl

 

Podczas długiej współpracy z Knoll, designer zaprojektował wiele mebli, w tym m.in.: „Womb” krzesło i otomana 1948 rok, a w 1950 „Womb” sofa, kolekcja „Tulip” i „Pedestal” 1956 rok.

 

Ciekawostki:
– Eero urodził się na południu Finlandii.
– Designer nie jest znany tylko ze sławnych na cały świat mebli, ale także ze znacznych rozwiązań architektonicznych. Oprócz tego, że zaprojektował wiele budynków, m.in. salę koncertową, nowoczesny kościół; również skonstruował szyby, które odbijały 70% światła słonecznego.