Glamour

- poczuj się wyjątkowo

 

Styl glamour narodził się na początku XX wieku. Swoim przepychem i dekoracyjnością przeciwstawia się minimalizmowi, który prezentuje zupełnie odmienne założenia. Wnętrza w stylu glamour inspirowane są barokowym przepychem, w których zestawiane są błyszczące powierzchnie z matowymi, dzięki czemu zachowana jest równowaga. Błyszczące powierzchnie odbijają światło sprawiając, że pomieszczenie staje się przestronniejsze.
Stylistyka glamour zawitała w salonach, sypialniach, ale także przeprosiła się z kuchnią czy łazienką. Łączona jest często z minimalizmem, stylem rustykalnym, a także egzotycznym. Salon w stylu glamour inspirowany jest retro, który ujawnia się pod postacią mebli stylizowanych na ludwikowe.

Aby wprowadzać mocne, duże wzory powinniśmy mieć na uwadze, że pozostała część wnętrza powinna być wtedy raczej minimalistyczna. Taka stylizacja wygląda dobrze w dużych, przestronnych pomieszczeniach. Górne części ścian wykańczane są często dekoracyjnymi listwami, a na suficie pojawia się liczna sztukateria. Okna zdobione są fantazyjnie upiętymi tkaninami, lśniącymi satynami, a także mięsistymi aksamitami i miękkimi futrami.

 

We wnętrzach glamour ogromną rolę odgrywa błysk. Im więcej tym lepiej, byle nie wszystko jednocześnie!
We wnętrzach glamour można spotkać wszystko co kojarzy się z bogactwem: kryształy, srebro, złoto, atłasowe i aksamitne poduszki, obicia, futrzane narzuty a także puchate dywany.

 

Fotel Hill - ewamebluje.plmeblonista.pl

 

 

Meble mają charakterystyczne gładkie linie, często też przyjmują czarny, srebrny, czy złoty kolor. Wykończone są zwykle licznymi zdobieniami i ornamentami. Niezbędnymi elementami są barokowe, duże lustra ze złotym bądź srebrnym obramowaniem nadające klimat całemu wnętrzu. Ozdobne obramowanie uwydatnione jest także w ramkach obrazków.
Modnym meblem umieszczanym w sypialniach są stylizowane toaletki o bogatych, giętych formach, wysokim połysku a także ekscentrycznym kolorze. Nie może także zabraknąć bogato zdobionych kryształkami żyrandoli ze świecznikami.

 

Lampa inspirowana projektem Caboche -ewamebluje.plmeblonista.pl

 

 

Charakterystyczne nawiązania do baroku, bogate wzornictwo widoczne jest na meblach i ich obiciach. W takich wnętrzach spotyka się secesyjne mebelki pokryte połyskliwym fioletem, barokowe krzesła z minimalistycznym stołem, barokowe fotele obite miękkim pluszem – w mocnym kolorze – zdobione błyszczącymi kryształkami. Krzesła, fotele, sofy są sporych rozmiarów, trochę przeskalowane, obite miękkim materiałem, zwykle welurem lub pluszem w odcieniach fioletu, różu, srebra, złota, czerni, często pikowane z lśniącymi kryształkami.
Meble, ale nie tylko, zdobi bogata sztukateria.

 

Co sprawia, że wnętrze cechuje się stylem „glam”?
– przepych, połysk, dekoracyjność, luksus, bogactwo.
– kolory: fiolet, czerń, purpura, złoto, srebro.
– materiały: satyna, aksamit, lśniące tapety, tafta, plusz, welur, jedwab, meble robione są z dębu, klonu, orzesznika, uzupełniająco używana jest sosna i jesion.
– dekoracje: masywne ramy luster i obrazów, dekoracyjne listwy ścienne, błyszczące wazony, kryształowe żyrandole, świeczniki i lampy, wzorzyste poduszki, dekoracyjne uchwyty i klamki.
– kontrast: ciekawy efekt uzyskamy bawiąc się różnymi powierzchniami i stylami. Możemy łączyć stare z nowymi, tkaniny porowate z gładkimi, minimalizm z odważnymi wzorami.