Jak należy malować ściany,

aby czegoś nie zmalować?

 

Zimą spędzamy więcej czasu w domu i to właśnie wtedy przychodzą nam do głowy różne ciekawe pomysły na temat zmiany wystroju naszego mieszkania, a wiosną i latem pojawiają się chęci do ich zrealizowania.

 

Najprostszym sposobem do szybkiego odświeżenia wyglądu domu jest pomalowanie ścian. Najważniejsze jest, aby zrobić to dobrze, osiągając znakomity efekt. Dla osób zupełnie niedoświadczonych, warto zastanowić się nad wynajęciem profesjonalnego fachowca, który za nas wykona całą robotę, jednak będzie wymagało to większych ilości funduszy. Dla grona trochę zaznajomionych i dla odważnych poniżej zamieszczę kilka cennych wskazówek, ułatwiających osiągnięcie wyznaczonego celu – idealnie pomalowanych ścian.

 

 

jak_nalezy_malowac_sciany_aby_czegos_nie_zmalowac_01

popularmechanics.com

 

 

1. Wyczyszczenie ścian

 

Farba nie będzie się trzymała brudnych i tłustych ścian, np. ściany nad kuchenką, miejsca przy kontakcie, itp. Dlatego przed malowaniem zawsze należy odtłuścić wszystkie części ścian, usuwając także brud. Taki zabieg spowoduje lepsze przyleganie farby do ściany, zachowując swoją trwałość.

 

2. Wygładzenie ścian

 

Perfekcyjnie pomalowana powierzchnia musi być gładka. Aby uzyskać taki rezultat, należy wykorzystać packę z papierem lub siatką ścierną. Wygładzając szpachlę i masę wypełniającą szczeliny, dobrze spłaszczy nierówności otaczające wcześniejsze braki oraz usunie ostre miejsca (także drzazgi przy drewnianych elementach).
Najlepsze wyniki osiągniemy, zaczynając od dołu, później kierując się pionowo ku górze, a następnie powtarzamy te same działania szlifując poziomo od listwę przypodłogowych, aż po sam sufit. Najszybciej skończymy pracę dzięki gruboziarnistemu papierowi ściernemu, ale warto pamiętać, że kiedy zastosujemy zbyt duży nacisk, możemy uszkodzić ściany. Na sam koniec wszystkie drobne szczeliny warto wygładzić gąbką ścierną.

 

jak_nalezy_malowac_sciany_aby_czegos_nie_zmalowac_02

popularmechanics.com

 

3. Barwiona farba do gruntowania

 

Jeżeli pomalowalibyśmy ścianę od razu, bez nakładaniu „gruntu”, w miejscach ubytków uzupełnionych masą wypełniającą, pojawiłyby się wypłowiałe kolory, ponieważ masa wchłonęłaby kolor z farby. Takie miejsca bardzo odróżniają się na tle ściany i psują całą naszą pracę. Dlatego należy dokładnie zagruntować ścianę.
Fachowcy używają nie białego gruntu, lecz szarego lub przybliżonego barwą do koloru farby, ponieważ znacznie lepiej pokrywają ścianę, a kolor jest bardziej żywy, dzięki temu mniej zużyjemy farby. Gdybyśmy wykorzystali biały grunt to przy mocnych kolorach tj. czerwień czy pomarańcz, musielibyśmy przynajmniej 3 razy malować ściany.

 

jak_nalezy_malowac_sciany_aby_czegos_nie_zmalowac_03

popularmechanics.com

 

4. Taśma malarska

 

Nikt nie przepada za zeskrobywaniem farby z jakiejkolwiek powierzchni, dlatego warto porządnie przykleić taśmę malarską do krawędzi listwy, aby farba nie przeciekła pod nią i ją zabrudziła. Należy przyłożyć taśmę malarską do listwy, a później przesunąć po niej szpachelką, dociskając ją i dzięki temu usuwając pęcherzyki powietrza.

 

 

jak_nalezy_malowac_sciany_aby_czegos_nie_zmalowac_04

popularmechanics.com

 

 

Żółta taśma może pozostawiać ślady kleju, stąd wskazane jest stosowanie niebieskiej. Profesjonalną taśmę malarską można pozostawić na kilka dni (nawet na dwa tygodnie), a nadal elegancko będzie odrywała się od chronionej powierzchni, nie dopuszczając do przecieku farby.

 

5. Nieeleganckie ślady po pędzlu

 

 

jak_nalezy_malowac_sciany_aby_czegos_nie_zmalowac_05

popularmechanics.com

 

 

W łatwy sposób możemy ich uniknąć za pomocą extendera do farb (wodorozcieńczalny preparat akrylowy), wydłużający czas schnięcia farb lateksowych. Lepiej poczekać trochę dłużej na wyschnięcie ścian nić mieć smugi.

 

Extender działa na 2 sposoby:
1. Wydłuża czas schnięcia farby, na spokojnie możemy nałożyć jedną warstwę na drugą bez ryzyka uzyskania ciemnych plam.
2. Wyrównuje powierzchnię farby, ślady pędzla są prawie niewidoczne.

 

6. Krawędź ściana – sufit

 

 

jak_nalezy_malowac_sciany_aby_czegos_nie_zmalowac_06

popularmechanics.com

 

 

Nawet profesjonaliści mają problem z malowaniem przy krawędzi sufitu z teksturą. Rozwiązanie jest bardzo proste. Aby uniknąć grudek, należy wzdłuż krawędzi sufitu przesuwać śrubokręt, zdrapując w tym miejscu fakturę i pozostawiając wąską szczelinę, w którą bez problemu wejdzie włosie pędzla. Ten zabieg umożliwi idealne i równe pomalowanie ściany przy suficie, a brak tekstury jest niezauważalny.

 

7. Płachty malarskie

 

 

jak_nalezy_malowac_sciany_aby_czegos_nie_zmalowac_07

popularmechanics.com

 

 

Prześcieradło to nie jest to samo co płócienna płachta malarska. Folia nie jest odpowiednia, ponieważ dobrze ochroni przed przesiąkaniem, ale farba na folii bardzo długo schnie, przez co możemy ciągle brudzić podeszwy butów, roznosząc farbę na całe mieszkanie.
Specjaliści korzystają z płóciennych płacht malarskich, ponieważ nie są śliskie, znakomicie absorbują farbę (poza dużymi wyciekami, które mogą przesiąknąć). Jeżeli jednak w grę wchodzi malowanie sufitu, najczęściej stosuje się jednak folię. Do malowania ścian wystarczy płótno szerokie na kilkadziesiąt centymetrów, przykrywające na długości podłogę przy ścianie. Po jej pomalowaniu można łatwo przemieścić płótno, malując pozostałe ściany w pokoju.

 

8. Malowanie ścian od początku do końca

 

 

jak_nalezy_malowac_sciany_aby_czegos_nie_zmalowac_08

briguilinas.blogspot.com

 

 

Profesjonaliści uzyskują efekt idealnie pomalowanej ściany, ponieważ malują wyłącznie jedną na raz. Zaczynają od narożników danej ściany, później chwytając za wałek. Jeżeli chcielibyśmy najpierw pomalować wszystkie narożniki, a później dopiero wałkiem, w niektórych miejscach istnieje ryzyko pojawienia się plam lub smug. Kiedy farba naniesiona pędzlem jeszcze nie wyschła, dobrze połączy się z tą naniesioną wałkiem. Aby narzędzia malarskie nie zaczęły wysychać należy przykryć je wilgotnym ręcznikiem.

 

9. Farba w jednym wiadrze

 

 

jak_nalezy_malowac_sciany_aby_czegos_nie_zmalowac_09

popularmechanics.com

 

 

Często bywa tak, że „ten sam” odcień farby może się nieco różnić w zależności od partii produkcyjnej. Jeżeli zależy Ci na takim samym kolorze ścian, wklej całą farbę do jednego wielkiego wiadra i dokładnie ją pomieszaj.

 

10. Dbaj o narzędzia przed i po pracy

 

 

jak_nalezy_malowac_sciany_aby_czegos_nie_zmalowac_10

popularmechanics.com

 

 

Pędzle, wałki, kuwety, niezależne od ich ceny, przed ich pierwszym użyciem dokładnie je umyj. Dzięki temu nie naniesiesz na swoją ścianę delikatnego meszku. Wystarczy umyć np. wałek w ciepłej wodzie z niewielką ilością mydła w płynie. Należy przesuwać dłonią w górę i w dół, usuwając wszystkie luźne włoski. Nie trzeba czekać aż wałek wyschnie, można od razu przystąpić do pracy.

 

11. Nabieranie farby na pędzel

 

 

jak_nalezy_malowac_sciany_aby_czegos_nie_zmalowac_11

popularmechanics.com

 

 

Fachowcy dobrze nasączają pędzel (do ok. 4 cm), strzepując nadmiar farby o wewnętrzną stronę wiaderka, dopiero później malują. Jeżeli nabierzemy farbę, a następnie wytrzemy ją w ściankę wiaderka, to większa część pozostanie w pojemniku.

 

12. Malowanie pędzlem

 

 

jak_nalezy_malowac_sciany_aby_czegos_nie_zmalowac_12

popularmechanics.com

 

 

Malowanie pędzlem z pozoru wydaje się bardzo proste, jednak aby uniknąć zacieków należy odpowiednio prowadzić pędzel. Malowanie należy rozpocząć od ok. 1 cm od krawędzi, dopiero później obniżając go i powoli przyciągając wzdłuż krawędzi. Czasami należy powtórzyć tę czynność, aby farba dobrze pokryła powierzchnię, jednak dzięki temu mamy pewność, że nie otrzymamy brzydkich zacieków przy narożnikach lub listwach.

 

Kiedy wszystko jest już prawidłowo pomalowane, warto poczekać, aż farba wyschnie. Po wyschnięciu farby usuwamy zbędne rzeczy, tj. taśmę malarską. Świeżo pomalowane pomieszczenie daje nam wręcz nieograniczone możliwości w aranżacji wnętrza, wystarczy wstawić wymarzone meble, dookreślić pokój dodatkami i gotowe.