Kot w domu

Zakup i umiejscowienie drapaka

 

Koty stają się coraz popularniejszymi zwierzętami domowymi. Nie wymagają tyle zachodu co psy, są ciche i czyste. Ich uroda i zabawne zachowania poprawiają humor, a mruczenie relaksuje i odpędza stres. Nic dziwnego, że to właśnie koty są ulubionymi bohaterami memów i zabawnych filmików, którymi żyje Internet. Warto mieć kota na punkcie kota 🙂

 

Oczywiście, jak każde zwierzę, kot to także obowiązki oraz ewentualne problemy. Miłośnikom pięknych wnętrz sen z powiek często spędza kocia skłonność do drapania mebli. Czy da się pogodzić miłość do wnętrz i miłość do kotów? Na pewno, a my podpowiemy jak to zrobić!

 

Dlaczego kot drapie?

 

Koty często bywają niesłusznie oskarżane o złośliwość i celową dewastację. Oczywiście nie ma to nic wspólnego z prawdą. Drapanie jest naturalnym zachowaniem kota. Jeśli nie potrafimy się z tym pogodzić, powinniśmy pomyśleć o innym zwierzaku. Przykładowo rybki raczej nic nie nabroją w mieszkaniu 🙂 Kot drapie z kilku powodów. Po pierwsze oznacza w ten sposób swoje terytorium (podobnie jak wówczas gdy ociera się o przedmioty bokiem pyska). Po drugie pielęgnuje pazury. Z pazurów złuszcza się stara warstwa w postaci przezroczystych łusek. Kot zwykle zdejmuje je z tylnych łap zębami, a z przednich pozbywa się właśnie drapiąc. Musi to robić jeśli chce, żeby jego pazury dobrze służyły w czasie wspinaczki, obrony czy polowania. Po trzecie drapanie jest traktowane jako ćwiczenie fizyczne. Nie wolno karać kota za to, że drapie – kot nie zrozumie, za co jest karcony i może przypłacić to silnym stresem. To co możemy zrobić to sprawić by drapał to, co chcemy, a zostawił w spokoju naszą sofę bądź fotel.

 

Czy można kotu obcinać pazury?

 

W przypadku kotów niewychodzących warto delikatnie skracać pazurki. Kot nie będzie wówczas zaczepiał np. o tkaniny, a i nasze dłonie będą bezpieczniejsze. Należy pamiętać, że obcinamy samą ostrą końcówkę ostrymi cążkami. Najlepiej przyzwyczajać kota od małego, kiedy jest zrelaksowany i śpiący. Jeśli nie potrafimy tego zrobić, poprośmy o instrukcje lekarza weterynarii.
Koty wychodzące nie powinny mieć przycinanych pazurów ze względu na ich bezpieczeństwo, możliwość wspinaczki i obrony.

 

Czy drapak jest konieczny?

 

Drapak jest absolutnie konieczny w przypadku kotów niewychodzących i bardzo przydatny w przypadku kotów wychodzących. Dobry drapak, umieszczony w odpowiednim miejscu uratował już niejeden mebel 🙂

 

Jaki drapak wybrać?

 

Często drapak nie jest priorytetem wydatków i dlatego właściciele kota decydują się na tani, niewielki produkt z najbliższego sklepu zoologicznego. Często okazuje się, że kot nie chce z niego korzystać bądź drapak po roku zaczyna się rozpadać. Częstym (i błędnym) wnioskiem jest wówczas stwierdzenie, że nie ma sensu wydawać pieniędzy na drapak bo kot i tak go nie używa. Tymczasem zwykle z kociego punktu widzenia taki drapak nie nadaje się do użytku.

 

Prawidłowy drapak powinien być:

 

– na tyle wysoki by kot mógł swobodnie się rozciągnąć na całą długość
– bardzo stabilny (dobry drapak nie powinien chwiać się gdy kot drapie bądź wskakuje na niego z rozbiegu)
– solidnie wykonany i trwały
Warto wydać więcej pieniędzy na dobry drapak niż co roku kupować produkt marnej jakości, nie spełniający swojej roli.
Oczywiście z punktu widzenia kota drapak im wyższy tym lepszy. Szczytem marzeń są drapaki podsufitowe. Koty uwielbiają wspinać się i obserwować świat z wysoka. Takie wysokie miejsca, gdzie kot może się schronić i wypoczywać nie niepokojony często są najlepszym lekiem na koci stres i problemy z zachowaniem. Przydadzą się tu wszelkiego rodzaju budki, hamaki i legowiska, będące częścią wielu drapaków. Oczywiście każdy kot lubi coś innego i nie ze wszystkiego, co zaproponujemy, będzie korzystał.

 

Drapak podsufitowy:

 

kot_w_domu_zakup_i_umiejscowienie_drapaka_01   kot_w_domu_zakup_i_umiejscowienie_drapaka_02

drapaki.pl

 

Drapak o wysokości ponad 200 cm:

 

kot_w_domu_zakup_i_umiejscowienie_drapaka_03

drapaki.pl

 

Podstawowy drapak, który nie daje kotu możliwości zabawy i wspinaczki, ale stabilna, metrowa rura zachęca do drapania:

 

kot_w_domu_zakup_i_umiejscowienie_drapaka_04

drapaki.pl

 

Drapak tekturowy:

 

kot_w_domu_zakup_i_umiejscowienie_drapaka_05

hepper.com

 

Drapaki a design

 

Wiele osób unika zakupu i ustawienia drapaka w dogodnym dla kota miejscu, ze względu na jego wygląd. Dla takich osób mam dobrą wiadomość – obecnie powstaje coraz więcej designerskich mebli dla zwierząt, w tym drapaków wykonanych z drewna czy tektury, które nie będą szpecić nawet najmodniejszego wnętrza. Warto poprzeglądać strony internetowe w poszukiwaniu inspiracji.

 

Drapaki w postaci figur:

 

kot_w_domu_zakup_i_umiejscowienie_drapaka_06   kot_w_domu_zakup_i_umiejscowienie_drapaka_07

hubuform.pl

 

Umiejscowienie drapaka

 

Równie ważne jak wybór drapaka jest jego umiejscowienie. Chętnie ulegamy pokusie by postawić go w kącie rzadko uczęszczanego pomieszczenia. Tymczasem najlepszym miejscem na drapak jest centralny punkt mieszkania, z którego kot może obserwować swoje terytorium i gdzie drapak „staje mu na drodze” w czasie wędrówek po mieszkaniu. Poobserwujmy swojego kota – często koty drapią po przebudzeniu, po wyjściu z kuwety, po powrocie z dworu czy w czasie zabawy. Drapak należy tak postawić by w tych sytuacjach był pod ręką, czy raczej – pod łapą;) Sama boleśnie się przekonałam, że ten sam drapak, ustawiony w innym miejscu, zbyt schowany, przyczynił się do tego, że ofiarą kotów padła sofa.

 

kot_w_domu_zakup_i_umiejscowienie_drapaka_10

 

Drapak to także miejsce zabawy i wspinaczki:

 

 

kot_w_domu_zakup_i_umiejscowienie_drapaka_08

catconcept.pl

 

Elegancki drapak drewniany z matą kokosową:

 

kot_w_domu_zakup_i_umiejscowienie_drapaka_09

catconcept.pl

 

Więcej niż jeden?

 

W dużych mieszkaniach i domach jednorodzinnych warto zdecydować się na kilka drapaków, rozmieszonych w punktach najczęstszego przebywania kota. Oczywiście większość z nas nie zdecyduje się na zastawienie sobie mieszkania kilkoma wysokimi, rozbudowanymi drapakami – możemy jednak zdecydować się na jeden duży, główny” drapak i kilka mniejszych drapaczek choćby podłogowych czy naściennych.

 

Co jeszcze możemy zrobić?

 

Powyższe kwestie są kluczowe, ale dodatkowo możemy wspomóc się odpowiednimi preparatami. Preparat odstraszający przyda się by obrzydzić kotu drapanie naszych ulubionych mebli. Pamiętajmy tylko by wybierać produkty o składzie bezpiecznym dla naszego futrzaka! Kocimiętka przyda się z kolei by uatrakcyjnić drapak i zachęcić kota do korzystania z niego.

 

Na koniec pozostaje mi życzyć wszystkim zadowolonych kotów i pięknych mebli 🙂