Kuweta dla kota

- jaka i gdzie?

 

Wielu z nas czerpie wielką przyjemność z kociego towarzystwa, dotyku miękkiego futra, odstresowującego mruczenia czy oglądania rozbawiających nas wygłupów futrzaka. Niestety, z obecnością kota związane jest także to, co lubimy dużo mniej – kuweta.

 

Oczywistym jest, że każdy kot potrzebuje miejsca, gdzie może załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. My jednak nie koniecznie mamy ochotę zawartość kuwety oglądać, a tym bardziej ją czuć. Sama kuweta też zwykle nie stanowi ozdoby wnętrza. Niektórzy szczęśliwi posiadacze ogródków są w stanie w nim wygospodarować miejsca na toaletę dla pupila, jeśli jednak mieszkamy w bloku, bądź mamy kota niewychodzącego, bez kuwety się nie obędzie. Dziś postaramy się więc doradzić jak wybrać i ustawić kuwetę, by jej obecność była najmniej uciążliwa, a jednocześnie właściwa z kociego punktu widzenia.

 

Zacznijmy od ilości kuwet. Domyślam się, że na myśl o więcej niż jednej, czytelnikowi jeży się głos na głowie – jednak przyjmuje się, że na każdego kota powinna przypadać jedna kuweta. W przypadku jakichkolwiek konfliktów, bądź sytuacji stresowych warto dostawić jedną więcej, niż mamy kotów. Czyli jeśli mamy dwa koty ideałem będą trzy kuwety. Na szczęście dla ludzkich domowników, niekiedy dwa koty bez problemu korzystają ze wspólnej kuwety. Pamiętajmy jednak o tym, jeśli pojawią się jakiekolwiek problemy.

 

Wybór kuwety
Rynek oferuje obecnie wielką mnogość kuwet, na które możemy się zdecydować. Najprostsze są zwykłe, prostokątne otwarte kuwety. Możemy także zdecydować się na modele z podwyższonym rantem, które ograniczają rozsypywanie się piasku. Otwarte kuwety są odpowiednie dla lękliwych kotów, które nie czują się bezpiecznie w kuwecie, z której nie mogą łatwo się wydostać.

 

Kuweta dla kota - jaka i gdzie? - ewamebluje.plKuweta dla kota - jaka i gdzie? - ewamebluje.plKuweta dla kota - jaka i gdzie? - ewamebluje.pl

 

1. Kuweta z dodatkową ramką: animalia.pl  2. Kuweta okrągła:  sklep.crazyworldpets.pl  3. Kompromis między kuwetą otwartą,
a zamkniętą: zoologiczny-sklep.pl

 

Dla właściciela dużo bardziej komfortowe są kuwety zamknięte. Ograniczają nam one niezbyt przyjemne widoki i zapachy tym bardziej, że wiele z nich wyposażonych jest w filtr. Pamiętajmy jednak, że zamknięta kuweta nie oznacza, że można zaniedbać sprzątanie – koty są bardzo czystymi zwierzętami i nie będą chciały korzystać z brudnej kuwety. Poza tym kot wszędzie wchodzi, więc w naszym własnym interesie jest pomóc mu zachować jego naturalną czystość.

 

Na rynku znajdziemy ogromny wybór kuwet krytych, wiele z nich zadowoli gusta miłośników designu i nie będzie szpeciło wnętrza.

 

Kuweta dla kota - jaka i gdzie? - ewamebluje.plKuweta dla kota - jaka i gdzie? - ewamebluje.plKuweta dla kota - jaka i gdzie? - ewamebluje.plKuweta dla kota - jaka i gdzie? - ewamebluje.pl

 

 1. Designerska kuweta z wejściem od góry. 2. Kuweta okrągła bez klapki. 3. Kuweta ze schodkami ograniczająca rozsypywanie żwirku. 4. Kuweta kryta z klapką. animalia.pl

 

Jeśli zaś nawet najbardziej stylowa kuweta nie przypada nam do gustu, zawsze możemy ukryć ją w specjalnej szafce. Ma to tę zaletę, że pozostałe miejsce i blat szafki możemy wykorzystać na inne potrzeby:

 

Kuweta dla kota - jaka i gdzie? - ewamebluje.pl

 

vengeart.pl

 

Umiejscowienie kuwety
Naturalnym miejscem na kuwetę wydaje się łazienka. Wiele żwirków zbryla się w grudki, które możemy usuwać bezpośrednio do toalety, taka lokalizacja jest więc wygodna, a także higieniczna, gdyż pokrywające zwykle podłogę kafelki możemy łatwo umyć. W przypadku łazienki problemem może być konieczność utrzymywania otwartych drzwi, by kot mógł swobodnie korzystać ze swojej toalety. Tutaj w sukurs przychodzą kocie drzwiczki montowane w drzwiach lub ścianie.

Kuweta dla kota - jaka i gdzie? - ewamebluje.pl

 

zoologiczny.sklep.pl

 

Kuweta dla kota - jaka i gdzie? - ewamebluje.pl

 

 Kuweta ukryta w szafce pod umywalką homebook.pl

 

A jeśli nie łazienka, to gdzie?
Cóż, drugim naturalnym kandydatem wydaje się pomieszczenie gospodarcze. Jeśli jednak nim nie dysponujemy, pozostaje nam przedpokój. Tu także istnieją sprytne sposoby na ukrycie kuwety, tak by nie była pierwszym na co natykamy się my (i co gorsza nasi goście) po wejściu do mieszkania.

Kuweta dla kota - jaka i gdzie? - ewamebluje.pl  Kuweta dla kota - jaka i gdzie? - ewamebluje.pl

 

 Szafka w przedpokoju z ukrytą kuwetą gazeta.pl / barwnewnetrze.pl

 

Kuchnia z powodów oczywistych nie jest najlepszym miejscem na kuwetę, podobnie jak salon, sypialnia i pokój dziecięcy. Na te pomieszczenia można zdecydować się jeśli nie mamy innego wyboru i wówczas należy położyć szczególnie duży nacisk na utrzymanie czystości.

 

Dla wymagających, doskonałym wyborem jest kuweta automatyczna. Taka kuweta sama posprząta po naszym pupilu, odprowadzając nieczystości do kanalizacji, a na dodatek będziemy mogli zapomnieć o noszeniu ciężkich worków z kocim żwirkiem.

Kuweta dla kota - jaka i gdzie? - ewamebluje.pl

 

rtvagd.wp.pl

 

Na koniec dwie ważne kwestie.

 

Po pierwsze w pobliżu kuwety nie umieszczamy misek na wodę i pokarm. My także nie chcielibyśmy jeść obok ubikacji, prawda?

 

Po drugie, jeśli kot nie załatwia się do kuwety, pamiętajmy, że nie robi tego złośliwie. Częste przyczyny to nieodpowiedni żwirek, kuweta, bądź jej umiejscowienie, stres lub schorzenia szczególnie od strony układu moczowego. Nie krzyczmy więc i nie karćmy kota, który tylko bardziej się zestresuje, co nasili problem. Poszukajmy przyczyny na spokojnie, w razie potrzeby korzystając z pomocy weterynarza bądź behawiorysty.