Ludwig Mies van der Rohe

Mniej znaczy więcej

 

Ludwig Mies van der Rohe, a właściwie Ludwig Mies (ur. w 1886 r. w Akwizgranie w Niemczech, zm. w 1969 r. w Chicago w USA). „Mies” w języku niemieckim oznacza dosłownie „nędza”, dlatego architekt dodał do swojego nazwiska panieńskie matki. Do Stanów Zjednoczonych wyjechał w późnych latach 30. ubiegłego wieku, jednak obywatelstwo amerykańskie otrzymał dopiero w 1944. W 1963 roku został uhonorowany Medalem Wolności przez ówczesnego prezydenta USA. Ludwig znany jest przede wszystkim jako genialny architekt twórczości modernizmu i dyrektor słynnej szkoły Bauhausu, zaś w drugiej kolejności jako projektant mebli. Jedną z najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie architektury jest nagroda jego imienia – Mies van der Rohe Award.

 

„Mniej znaczy więcej” – maksyma, zawierająca dążenia XX w. sztuki

 

Tworząc meble wykorzystywał innowacyjne technologie przemysłowe, które łączył z tradycyjnymi i luksusowymi materiałami, m.in. chromowane rurki i skóra naturalna. Podczas projektowania współpracował z projektantką wnętrz Lilly Reich (była jednocześnie jego partnerką), dlatego niektórzy to jej przypisują autorstwo do słynnych mebli.

 

Ludwig zaprojektował niewiele mebli, ale większość z nich jest słynna do dzisiaj, są to m.in.:

 

– Kolekcja Barcelona: sofa, fotel, podnóżek, leżanka, ławeczka, stolik (1929-1930)

 

Ludwig Mies van der Rohe Mniej znaczy więcej - ewamebluje.pl

meblonista.pl

 

– Krzesło Brno (1930)

 

Ludwig Mies van der Rohe Mniej znaczy więcej - ewamebluje.pl

knoll.com

 

– Krzesło D42 (1927)

 

Ludwig Mies van der Rohe Mniej znaczy więcej - ewamebluje.pl

northernicon.com

 

– Kolekcja MR: szezlong, krzesło (1930)

 

Ludwig Mies van der Rohe Mniej znaczy więcej - ewamebluje.pl

idealmeble.pl

 

Meble stworzone przez Ludwiga wciąż uznawane są za oznakę prestiżu i niezwykłej elegancji. Co najważniejsze, produkowane są po dziś dzień.