Projektowanie pokoju dziecięcego

wyzwaniem każdego rodzica

 

Pokój dziecięcy to niejednokrotnie wyzwanie dla rodziców. Jak dziecko jest malutkie, nie ma z tym problemów. Jednak im staje się starsze, samo zaczyna interesować się swoim otoczeniem, zwracać uwagę na szczegóły, porównywać z znajomymi, a bombardujące reklamy na pewno nic nie ułatwiają. Biurko, lampa nocna, kolorowe meble czy naklejki już nie raz nie wystarczają, a i my chcemy stworzyć jak najlepszy pokój dla naszej pociechy.

 

Projektowanie pokoju dziecięcego wyzwaniem każdego rodzica - ewamebluje.pl

 

Najważniejsze przy projektowaniu wnętrza, jakiegokolwiek, istotne są: funkcjonalność, zestawienie z innymi pokojami, a na samym końcu trendy; oczywiście starając się uzyskać jak najładniejszy efekt. W pokoju dziecięcym dziecko musi czuć się swobodnie, nie obawiać się, ze coś ubrudzi czy zniszczy. Zabawki powinny być na wyciągnięcie ręki, które nawet nasz Maluch z łatwością sam posprząta. Musimy zaopatrzyć go w odpowiednią ilość szaf i regałów oraz półek (niedawno stworzyłam wpis Dlaczego dzieci nie czytają?), a dla ucznia zapewnić biurko, wygodny fotel nie rujnujący kręgosłupa naszego dziecka oraz lampę na biurko.

 

Łóżko
Każdemu proponuję na wysokich nóżkach. Łóżko w kształcie samochodu rodem z bajki jest fajne, ale tylko na chwilę. To nic, że zazwyczaj nie ma tam pojemnika na pościel, ponieważ opłaci się to nam łatwiejszym sprzątaniem pod łóżkiem, pod którym gromadzi się spora ilość kurzu. Nie tylko alergikowi, ale każdemu człowiekowi o wiele lepiej się śpi w przewietrzonym pokoju, bez pałętającego się kurzu. A jak wiadomo zdrowy sen daje nam energię na cały dzień. Łóżko wcale nie musi być wymyślne, odpowiedni kolor dobrze załatwi sprawę. Musimy zwrócić ogromną uwagę na materac, aby dobrze podpierał sylwetkę podczas snu. Poniższe łóżko jest wg mnie idealne do pokoju dziecięcego, ponieważ w łatwy sposób można je odświeżyć 🙂

 

Projektowanie pokoju dziecięcego wyzwaniem każdego rodzica - ewamebluje.pl

treyandlucy.blogspot.com

 

Oświetlenie
Wielokrotnie czytam, słyszę i widzę, aby naszym pociechom sprawić lampę z jego ulubionym bohaterem. Jeżeli nasze fundusze na to pozwalają, to czemu nie. Jednak musimy liczyć się z tym, że topowe postaci naszych najmłodszych dość dynamicznie się zmieniają i większość z nas nie jest w stanie za tym nadążyć. Dlatego proponuję, np. kolorową Lampę Numen, która wraz ze wzrostem naszego dziecka i jego upodobania, dobrze będzie wyglądała i funkcjonowała w każdym pokoju czy aranżacji.

 

Projektowanie pokoju dziecięcego wyzwaniem każdego rodzica - ewamebluje.pl

meblonista.pl

 

Nie dajmy się zwariować panującym trendom. To nasze dziecko ma dobrze się czuć w swoim pokoju, a my musimy pomieścić wszystkie jego rzeczy. Nie raz spotykam się z pięknymi aranżacjami, tylko od razu zadaję sobie pytanie, gdzie można pomieścić tam wszystkie ubrania, książki, zabawki? Tylko nielicznych jest stać na poświęcenie jednego pokoju na bawialnię lub garderobę. Wiele ładnych pokoi nie spełni podstawowych potrzeb dziecka. Oczywiście, jeżeli możemy, to warto łączyć jedno z drugim. Niestety, czasami pod wpływem chwili czy wyłącznie naszych upodobań lub niezrealizowanych marzeń, na siłę pchamy meble lub chcemy zrealizować projekt, który od samego początku nie jest lub po krótkim czasie nie będzie dobry dla naszego dziecka. Przez to tworzymy odrealnione pokoje, które słabo wypadają po zderzeniu z rzeczywistością.