Tom Dixon

Od recyklingowych projektów do nowoczesnego designu

 

Tom Dixon – ur. 1959 w Sfax (Tunezja).

Jego kariera rozpoczęła się przez przypadek, gdy odkrył przyjemność w spawaniu motoru po złamaniu nogi w wypadku motocyklowym. Wystarczyła mu jedna lekcja udzielona przez kolegę. Nie skończył żadnej szkoły, ledwie 6 miesięcy wytrzymał w Chelsea Art School. Zaczął tworzyć meble z części znalezionych na złomie i śmietniku. Te oryginalne meble kupowały nie tylko prywatne osoby. Włoski producent Cappellini kupił od Dixona prawa do dwóch krzeseł: „S Chair” i „Pylon Chair” i produkuje je do dziś. Od tamtej pory kariera Dixona nabrała tempa. Uznano go za genialnego samouka.

 

Dixon zaprojektował m.in. znaną serię lamp „Mirror Ball Collection”, a ostatnio „Copper Shade”. Sukcesem okazały się też wielofunkcyjne obiekty „Jack Light”.

 

facebook.com/tomdixonstudio

 

Stylowy fotel Wingback inspirowany XVIII-wiecznym krzesłem brytyjskiego dżentelmena. Wykonany z litej brzozy, obicie z aksamitu. 2007 rok.

 

Dziś tworzy przedmioty o pięknej konstrukcji, posługuje się zaawansowanymi technologiami i wciąż eksperymentuje z materiałami.

 

Ciekawostki:
– Jego zdaniem w projektowaniu najważniejsza jest konstrukcja. Takie podejście pozostało mu jeszcze z czasów twórczości recyklingowej.