Wzór w pepitkę

wykorzystywany w meblarstwie

 

Pepitka, inaczej chanelka lub houndstooth – jest jednym z najbardziej charakterystycznych wzorów na świecie.

 

Luksus w połączeniu z elegancją cyklicznie powraca do modowych trendów w każdej dziedzinie, m.in. ubrań, dodatków, biżuterii czy mebli. Deseń „psiego zęba” zdecydowanie stanowi klasyczny akcent, który dobrze wpasuje się w przeróżne aranżacje.

 

Historia pepitki rozpoczęła się ok. III w.n.e. na terenach Skandynawii, w których zaczęto tworzyć materiały w ciemno-jasno przekrzywioną kratę. Natomiast wzór najbardziej zbliżony do formy jaką znamy obecnie wywodzi się bezpośrednio z XVII wieku ze szkockich tweedowych pledów.

 

 

 

 

Wzór w pepitkę wykorzystywany w meblarstwie  - ewamebluje.pl

idealmeble.pl

 

 

Sofa: Prosty krój sofy dopełnia deseń pepitki, tworząc ciekawy mebel. Przyjemna tkanina i miękka poduszka zachęca do skorzystania z kanapy.

 

Pepitka zaczęła być coraz bardziej popularna wśród różnych klas ludności. Jednak w XIX w. zaczęła być noszona również przez wyższą klasę, pozostawiając swój nieformalny charakter. Dopiero przy pomocy Księcia Walii zyskała swoją renomę.

 

Wzór w pepitkę wykorzystywany w meblarstwie  - ewamebluje.pl

pinterest.com

 

 

Krzesło: Standardowe białe krzesełko, które ozdobione pepitką nabiera nowego wyglądu. Funkcjonalność w połączeniu z designem stworzyła mebel idealny do np. kuchni.

 

W latach 60-tych amerykański projektant Geoffrey Beene postanowił ją zinterpretować w inny sposób, dlatego ją.. pokolorował. Połączenie czerni z fioletem czy z zielenią nadało jej nowego znaczenia.

 

Wzór w pepitkę wykorzystywany w meblarstwie  - ewamebluje.pl

meblonista.pl

 

Krzesło: Krzesło zainspirowane DSW, idealne połączenie ponadczasowego modelu z długowiecznym motywem.

 

Obecnie projektanci wykorzystują pepitkę po dziś dzień, interpretując ją na różne sposoby, wykorzystując w praktycznie każdej dziedzinie sztuki, ubrań czy meblarstwa. Nietuzinkowa charakterystyka i ogromna popularność na pewno na długo pozostanie w modzie.