Test: Jak czyścimy plusz

Tkanina pluszowa Casablanca

 

Producenci tkanin prześcigają się w dopisywaniu do nich magicznych właściwości Cleanaboo, Water Clean, Easy Clean, Water Repellant, Maxi Clean, itp. Czego tak na prawdę dowodzą te oznaczenia?

 

Czas rozwiać wszelkie wątpliwości i wziąć pod lupę chętnie wybierane tkaniny.

 

Pierwsza na tapecie ląduje tkanina Casablanca, miękki plusz, przyjemny w dotyku, dostępny na rynku od paru lat. Ulubieniec producentów, pytanie czy też klientów. Czy rzeczywiście wykorzystanie technologii Cleanaboo gwarantuje łatwe pozbycie się plam?

 

cleanaboo.pl

 

Cleanaboo – technologia ograniczająca wchłanianie płynów w strukturę materiału. Cleanaboo to nie tylko powłoka chroniąca materiał od zewnątrz, ale również od środka. W wyniku czego każdy rozlany płyn formuje się w krople i nie wnika wgłąb tkaniny, zarówno kawa, wino, czy soki.

 

Dodatkowo producent informuje o pozytywnym zdaniu testu papierosa, jednak nie pokusiliśmy się o wykonanie eksperymentu w tej materii.

 

Sposób czyszczenia: Czyszczenie tylko prze użyciu łagodnych środków do pielęgnacji tapicerki. Nie prać na mokro. Nie prasować. Nie wybielać

 

 

Wnioski:

Rzeczywiście, wszystkie płyny nie wsiąkły w tkaninę, jedynie wino pozostawiło delikatny ślad. Wyłącznie za pomocą samej wody, szybko zostały usunięte drobinki czekolady. Szmatka nasączona wodą za sprawą mydła Biały Jeleń poradziła sobie z doczyszczeniem plamy po winie, mazaku i długopisie. Szminka, z racji swoich właściwości, nie została usunięta z tkaniny, nawet po wypraniu w pralce (co odradzał producent).

 

Zanim zabierzemy się za czyszczenie mebla z wykorzystaniem jakichkolwiek detergentów, warto zasięgnąć informacji, co możemy użyć. Dodatkowo, nie każda tkanina nadaje się do prania w pralce, a bez tej wiedzy, bezpowrotnie możemy zniszczyć nasz mebel. Zawsze lepiej przetestować czyszczenie na mało widocznym elemencie, aby móc uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.