Kominek

plusy i minusy

 

Któż z nas zimą nie marzy o kominku, przy którym można usiąść, ogrzać się i w wygodnym fotelu poczytać książkę. Nawet patrzenie na wesoło migający ogień działa na nas uspokajająco. Rozpalony kominek każdemu pomieszczeniu doda przytulności i ciepła.

 

Kominek plusy i minusy - ewamebluje.pl

superiorclay.com

 

Plusy:
– niezależne źródło ciepła
– dodaje przytulności
– działa kojąco na nasze samopoczucie
– ekologiczne źródło ciepła

 

Minusy:
– gaśnie, kiedy nas nie ma w domu
– trzeba donosić drewno, kupować w większej ilości i składować
– systematyczne sprzątanie popiołu (a także wizyta kominiarza)
– montaż należy zaplanować na etapie projektowania domu

 

Obecnie na rynku oprócz tradycyjnego kominka jest kominek z płaszczem wodnym lub z dystrybucją gorącego powietrza (DGP).
Kominek z płaszczem wodnym posiada zbiornik połączony z układem grzewczym i grzejnikami w całym domu. Na pewno ogrzeje cały dom, jednak jego zakup i instalacja jest dość droga.
Kominek z dystrybucją gorącego powietrza także ogrzewa cały dom, wydatek na niego jest dość spory, jednak instalacja jest tania, a pomieszczenia ogrzewa w takim samym czasie jak kominek z płaszczem wodnym.

 

A może by tak elektryczny?

 

Kominek plusy i minusy - ewamebluje.pl

electricfireplacescanada.ca

 

Elektryczny kominek na pewno jest o wiele mniej wymagający, wystarczy podłączyć go do prądu. Dodatkowo można zakupić go w dowolnym czasie i ustawić praktycznie wszędzie. Minusem na pewno jest większe zużycie energii (dla pomieszczenia wystarczy kominek o mocy 1,5-2 kW, ok. 1 zł za godzinę pracy), dlatego powinien służyć wyłącznie jako dodatkowe źródło ciepła. Może nie daje takiego samego efektu jak przy rozpaleniu tradycyjnego kominka, jednak jest dobrą alternatywą dla osób, które okazyjnie dla relaksu z niego korzystają.