Akwarium bądź terrarium
oprawa oraz umiejscowienie we wnętrzu
Dzisiejszy wpis adresujemy do osób, które są dumnymi posiadaczami akwarium bądź terrarium lub dopiero planują założenie takiego zbiornika. Na stronach internetowych oraz w literaturze hobbystycznej znajdziemy wiele wskazówek, jak zaplanować i urządzić taki domowy wycinek natury, jakie gatunki mogą go zamieszkiwać i jak się nimi zajmować. My siłą rzeczy nie jesteśmy w stanie w krótkim artykule omówić tych zagadnień i dlatego odsyłamy was do źródeł. Tematem, którym chcemy się zająć, a który rzadziej poruszany jest wśród hodowców i hobbystów jest umiejscowienie terrarium bądź akwarium w mieszkaniu i ich walory dekoracyjne.
Obserwowanie życia za szybką jest niezwykle ciekawym, a zarazem relaksującym zajęciem. Nic dziwnego, że akwaria i terraria pojawiają się często w przestrzeniach publicznych takich jak lobby hotelowe. Ostatnio spotkałam się z pięknie wykonanym akwarium w przychodzi dentystycznej – z pewnością obserwacja kolorowych ryb miała tu wpływać na redukcję stresu u pacjentów, szczególnie tych najmłodszych.
W naszych domach i mieszkaniach akwaria i terraria mogą nie tylko nas relaksować i przyczyniać się do rozwoju ciekawego hobby, ale stanowić wspaniałą ozdobę wnętrz. Pięknie wykonanie i właściwie wkomponowane w aranżację akwarium lub terrarium staje się najbardziej przyciągającym wzrok elementem pomieszczenia. Żeby jednak tak się stało, musimy zadbać zarówno o wygląd samego zbiornika, jak i jego prawidłowe umiejscowienie.
Zacznijmy więc od wyglądu akwarium bądź terrarium. Należy tu zwrócić uwagę zarówno na estetykę wystroju, jak i obudowy. Przyjmuje się, że dekoracyjne akwarium bądź terrarium powinno wystrojem nawiązywać do naturalnego środowiska życia zwierząt. Zrezygnujmy z plastikowych zamków, kamyczków i piasku w jaskrawych, nienaturalnych barwach i tym podobnych elementów – mówiąc wprost wyglądają one kiczowato, i o ile można to wybaczyć jeśli zbiornik znajduje się w pokoju dziecka, o tyle w salonie zdecydowanie oszpeca. Rośliny, podłoże i inne elementy powinny być tak dobrane, by stanowiły spójną całość. Jeśli nie potrafimy sobie z tym poradzić samodzielnie, poprośmy o pomoc fachowca. Profesjonalne zbiorniki nie są może najtańsze, ale efekt często zachwyca. Równie dużą wagę powinniśmy przyłożyć do wyglądu zewnętrznego. Wszelkie lampy, filtry, nawilżacze, zraszacze czy zegary czasowe powinny być umiejętnie pochowane, w przeciwnym wypadku tworzą wizualny chaos i odciągają uwagę od wnętrza oraz zwierząt. Obudowa powinna być w neutralnym kolorze dopasowanym do wnętrza. Zarówno terraria jak i akwaria mogą być obudowane zarówno w stylu klasycznym jak i nowoczesnym, ważne by obudowa stanowiła kontynuację stylu panującego we wnętrzu. Ultranowoczesne akwarium we wnętrzu pełnym antyków może wyglądać dość dziwnie.
Na koniec ustawienie zbiornika. Z pewnością nasz mały wycinek natury zasługuje na wyeksponowanie. Warto ustawić go tak, byśmy mogli podziwiać zamknięty świat podczas wypoczynku. Szybko możemy odkryć, że wolimy podziwiać gonitwy rybek, bądź wspinającego się po gałęziach kameleona, niż spoglądać w telewizor. Zbiornik powinien być ustawiony na takiej wysokości, by osoba siedząca mogła się mu komfortowo przyglądać. Idealnie mogą tu sprawdzić się meble wysokości niższych komód, choć oczywiście wiele będzie zależało od wysokości samego zbiornika. Ważne jest, by umiejscowienie było korzystne dla zwierząt. Jeśli hodujemy zwierzęta, które są podatne na stres, nie ustawiajmy zbiornika w ciągu komunikacyjnym czy pokoju dziecięcym. Terrarium nie powinno być narażone na przeciągi. Bliskość okna ma zaletę w postaci naturalnego światła, jednak ekspozycja południowa bądź południowo-zachodnia może narazić szczególnie niewielkie terraria i akwaria na zbytnie nagrzewanie się, a akwaria na intensywny rozwój glonów.
Pięknie wyglądają zbiorniki wkomponowane w zabudowę meblową w ten sposób, że można je podziwiać z każdej strony. Takie rozwiązania stosuje się szczególnie a akwarystyce, dla niektórych gadów mogą one być zbyt stresujące i wolą one terraria o osłoniętym tyle bądź tyle i bokach.
Planując akwarium bądź terrarium jako element dekoracyjny mieszkania nie zapominajmy o dobru zwierząt. Przed zakupem należy dokładnie zapoznać się z wymaganiami gatunków, które chcemy hodować.