Farba tablicowa

nowym spojrzeniem na aranżację

 

Farba tablicowa niewątpliwie przyciąga naszą uwagę, rozbudza kreatywność, nie ogranicza. Dzieci są zachwycone, ponieważ wreszcie mogą rysować po ścianach, a i nasze „ukryte dziecko” jest zadowolone, mogąc puścić wodze niespełnionych fantazji. Dodatkowym atutem jest użyteczność, możliwość zostawiania, zmazywania i nanoszenia kolejnych wiadomości, rysunków oraz opisów na dowolnej powierzchni. Farba jest wodoodporna i plamoodporna, dzięki czemu możemy wykorzystać ją w każdym miejscu, a dostępność w wielu kolorach (nie tylko czarnym) sprawi, że z powodzeniem możemy użyć ją w pokoju dziecięcym. Tylko jak się to ma w praktyce?

 

Farba tablicowa nowym spojrzeniem na aranżację - ewamebluje.pl

makeitgray.pl

 

Farba tablicowa ma wielu zwolenników, jak i przeciwników. Część wykorzystuje farbę specjalistyczną ze sklepu, a inni na własną rękę ją tworzą. Większość osób jest zadowolona i z chęcią pokrywa nią swoje kolejne rzeczy, zachwalając jej właściwości i zachowaną trwałość nawet po roku zmazywania. Niestety, ale niektórzy nie mięli tyle szczęścia i od razu pojawiły się białe smugi, nawet po odpowiednim pomalowaniu ściany lub nieprzyjemny zapach nie chce się ulotnić. Warto jednak pamiętać o trzech rzeczach: musimy częściej wietrzyć pomieszczenie, powierzchnię ścieramy mokrą gąbką i kupujemy kredę niepylącą. Dlaczego? Kredowy pył jest dla nas szkodliwy, tym bardziej dla osób z alergią, ponieważ będzie unosił się w powietrzu, później osiadając na podłodze czy meblach.

 

Farba tablicowa nowym spojrzeniem na aranżację - ewamebluje.pl

makeitgray.pl

 

Jak zrobić własnoręcznie farbę tablicową?
Przepis wydaje się być całkiem prosty, wystarczy wymieszać jakąkolwiek farbę akrylową w czarnym kolorze z talkiem w proporcji 1l farby na 100g talku. Mieszając farbę powoli wsypujemy talk, aż do uzyskania gęstej, gładkiej masy. Talk wcześniej możemy przesiać przez sitko, co ułatwi nam uniknięcia grudek. Gotową farbę najlepiej nanosić wałkiem, 2-3 warstwy.

 

Farba tablicowa nowym spojrzeniem na aranżację - ewamebluje.pl

sandrynka.blogspot.com

 

Poglądowe ceny gotowych farb tablicowych z Ceneo z roku 2015
(sortowane wg produktów rekomendowanych przez Ceneo):
Tikkurila Liitu kolorowa farba tablicowa 0,9l – 89,90 zł
Rust-Oleum farba tablicowa w sprayu chalkboard czarna 330ml – 36,06 zł
Jeger farba tablicowa czarna, zielona, biała, turkus, fuksja 0,5l – 64,90 zł
Dp Craft farba tablicowa czarna 200ml – 10,90 zł
Rayher farba tablicowa czarna, ciemna zieleń, czerwień winna, ciemnoniebieska 80ml – 11,88 zł

 

Jeżeli ktoś świadomie decyduje się na wykorzystanie farby tablicowej z uwzględnieniem jej minusów, nie powinno być problemów z efektywnym korzystaniem z pomieszczenia. Niestety, ale nie posiadam wiarygodnych zdjęć po 1 dniu, tygodniu, czy roku wyglądu użytkowanej w tej sposób ściany. Jeżeli ktoś posiada takie zdjęcia i jest gotów jest udostępnić, chętnie podzielę się nimi na blogu. Jakie macie doświadczenia z farbą tablicową? Zdecydowalibyście się na jej wykorzystanie?

 

Poniżej zamieszczam kilka ciekawych aranżacji.

 

Kuchnia:

 

Kontakt żywności z kredą nie jest wskazany. Pomalowany element ściany lub doniczki mogą być atrakcyjnym akcentem w kuchni, jednak cała ściana lub np. pomalowanie całej lodówki może sprawiać nam dyskomfort. Tym bardziej jak chcąc zrobić sobie kanapkę, będziemy ciągle się brudzić kredą, dodatkowo roznosząc osadzający się pył z podłogi po całym domu.

 

 Farba tablicowa nowym spojrzeniem na aranżację - ewamebluje.pl  Farba tablicowa nowym spojrzeniem na aranżację - ewamebluje.pl  Farba tablicowa nowym spojrzeniem na aranżację - ewamebluje.pl

rustybluebird.com / homedit.com / hgtv.com

 

Biuro:

 

Każdemu jest wiadome, że komputery i inne sprzęty elektroniczne nie przepadają za kurzem, tym bardziej za pyłem kredowym. Czy wykorzystanie farby tablicowej w biurze jest niezbędne i funkcjonalne? Tym bardziej, że w obecnych czasach jest dużo różnych praktycznych rozwiązań.

 

Farba tablicowa nowym spojrzeniem na aranżację - ewamebluje.pl  Farba tablicowa nowym spojrzeniem na aranżację - ewamebluje.pl

michetraina.com / brit.co

 

Sypialnia:

 

Niestety to, co pięknie wygląda na obrazku, nie zawsze dobrze sprawdza się w praktyce. Już po jednej nocy, poduszki i pościel (wraz z nami), będzie ubrudzone w kredzie. Dodatkowo nie każdy ma zmysł artystyczny i talent, przez to rysunki i nasze pismo nie będzie tak atrakcyjne jak to, prezentowane w Internecie.

 

Farba tablicowa nowym spojrzeniem na aranżację - ewamebluje.pl  Farba tablicowa nowym spojrzeniem na aranżację - ewamebluje.pl

blog.furnishmyway.com