Schabby Chic

- stary szyk?

 

Schabby Chic to termin stworzony przez Rachel Ashwell, która napisała książkę pt. „Shabby Chic”. Autorka opisała w niej styl aranżacji wnętrz, którym głównym punktem są stare, podniszczone przedmioty. Uznaje się, że Schabby Chic wykształcił się jako opozycja do słodkiego stylu Pop Victoriańskiego, wzorowanym na śródziemnomorskiej kulturze Grecji, Toskanii i Prowansji. Oryginalne wnętrza były zazwyczaj uważane same w sobie dziełami sztuki. Wczesne formy shabby chic były wielkie , ale styl ewoluował , czerpiąc inspiracje z wielu form dekoracji. Te wahają się od XVIII wieku szwedzkiej dekoracji malarskiej, francuskiego Chateau, jak i amerykańskiego Shakers, gdzie prostota była niezbędna.

 

Styl Schabby Chic to nie tylko zniszczone meble, malowane przez lata, o które nie zawsze łatwo, ale także nowe meble specjalnie stylizowane poprzez przecierki, obdarcia, spękania, niedomalowania czy nakładanie wielu warstw różnych farb (przez drugą warstwę prześwituje pierwsza, tworząc  wyglądem przypominającą starą i łuszczącą się powierzchnię).

Przeważającymi kolorami w Shabby Chic to pastelowe lub pożółcone odcienie, najczęściej bardzo jasne, rozbielone, m.in. złamane biele, szarości, wyblakłe róże, jasne błękity, wypłowiałe czernie i brązy.

 

Shabby Chic - ewamebluje.pl onekindesign.com

 

Styl Shabby Chic z powodu cukierkowego różu uważa się za styl wyjątkowo kobiecy. Dopełnieniem w aranżacjach często są motywy kwiatów i aniołków, stare koronki i hafty. Dodatkowo wykorzystywane są ornamenty na pościeli, obrusach, poduszkach, a nawet sofach, nadając przytulny i swojski nastrój wiejskiego domu, często określanym jako Cottage Styl (Styl Wiejski).  Schabby Chic nie jest wykorzystywany tylko w mieszkaniach czy domach, ale także ogrodach.

 

Warianty stylu shabby chic to:
Cottage chic (Styl wiejski),
Beach cottage chic,
French country (Styl francuski),
Gustavian (Szwedzki).