Świąteczne dekoracje stołu wigilijnego

ważnym elementem Świąt Bożego Narodzenia

 

W dzisiejszych czasach pełnych pośpiechu, gdzie często posiłki spożywamy osobno poza domem, a wieczorem nie mamy czasu na spędzenie kilku chwil przy kolacji, warto chociaż raz w roku przywiązać uwagę to aranżacji stołu wigilijnego.

 

Ewamebluje - Świąteczne dekoracje stołu wigilijnego

qastore.com

 

Stół wigilijny zapamiętany z dzieciństwa pozostaje nam w pamięci do końca życia, ponieważ sam rytuał wspólnego jedzenia ma swoją ważność i wyjątkowość. Pyszny i niecodzienny posiłek podany na pięknym stole będzie potrójnie oddziaływał na nasze zmysły: wzroku, zapachu i smaku.

 

Poniżej zaprezentuję sposoby jak szybko, łatwo i tanio można cudownie udekorować stół, który stworzy wizytówkę domu.

 

Obrus

 

Zazwyczaj śnieżnobiały, pod który tradycyjnie umieszczamy trochę sianka. Jednak nie musimy ograniczać się tylko do klasycznej bieli, ponieważ przy obecnej różnorodności możemy pokusić się na zieleń, czerwień czy bardziej neutralny beż z świątecznym motywem. Częstym błędem jest niedopasowanie rozmiaru obrusa do wielkości stołu, najlepiej aby obrus zwisał po każdej ze stron ok. 20 cm.

 

artdecor24.com.pl

 

Zastawa i sztućce

 

Prawidłowo udekorowany stół stanowi kompozycyjną całość. Ważnym elementem spójności są: talerze, sztućce i szkło, których ułożenie stwarza porządek, nadając wyraźny rytm.
Przy wigilijnej kolacyjne nakrycie stołu jest następujące: salaterkę na talerzyk deserowy nad talerz głęboki na na talerz płaski, a szkło (np. kieliszki) po prawej stronie. Sztućce układamy następująco: widelec po lewej stronie, nóż skierowany ostrzem w stronę talerza i łyżka po prawej w pierwszej kolejności, w jakiej będą używane. Nad talerzem układa się widelczyk do deserów i łyżeczkę do kawy.

 

Ewamebluje - Świąteczne dekoracje stołu wigilijnego

urodaizdrowie.pl

 

Serwetki

 

Ozdobne złożenie serwetek stanowi świetną i prostą dekorację stołu, która każdemu przypadnie do gustu. Niewielkim nakładem naszego czasu możemy stworzyć wiele ciekawych ozdób. Przy okazji można zachęcić do tego całą rodzinę, miło spędzając czas. Jeżeli nie mamy możliwości ich fantazyjnego ułożenia, warto skorzystać z np. obręczy, które ładnie wyeksponują je.
Warto pamiętać, że serwetkę kładziemy na talerzu do zakąsek lub po prawej stronie nakrycia tuż za sztućcami.

 

Ewamebluje - Świąteczne dekoracje stołu wigilijnegoEwamebluje - Świąteczne dekoracje stołu wigilijnegoEwamebluje - Świąteczne dekoracje stołu wigilijnego

stylowi.pl   zszywka.pl   zszywka.pl

 

Stroik

 

Gotowe stroiki dostępne są w sklepach lub na straganach. Warto zaopatrzyć się w taki lub własnoręcznie zrobić, dzięki temu będzie idealnie współgrał z przygotowaną kompozycją stołu.
Można stworzyć także wersję ze świeczkami, ponieważ światło świec stwarza niepowtarzalny nastój, nadając każdemu wnętrzu przytulności.

 

Ewamebluje - Świąteczne dekoracje stołu wigilijnego

christmas-kid.com

 

Potrawy

 

Ozdabianie nie tylko stołu, ale także potraw może byś świetną zabawą. W tak szczególnej chwili warto wykazać się nie tylko dobrym smakiem, ale także wyobraźnią czy poczuciem humoru.
Dekoracje na daniach wigilijnych mogą być na prawdę proste, np. wykonane za pomocą ziół, lub przemyślanym ułożeniem pierogów. Dekoracją jedzenia może być przygotowanie go w odpowiedniej formie, np. choinki czy gwiazdy betlejemskiej.
Najczęściej używanymi warzywa do zdobienia są: marchewki, pomidory, ogórki, kolorowe papryki, natka pietruszki, koperek, listki bazylii czy melisy.

 

Ewamebluje - Świąteczne dekoracje stołu wigilijnego

serwisy.gazetaprawna.pl

 

Krzesła

 

Uroczysty klimat wprowadzą także ozdobienie krzeseł pokrowcami w kolorze dopasowanym do nakrycia stołu. Czasami wystarczy przewiązanie krzesła szeroką barwną wstążką i dodanie gałązki świerku czy szyszki.

 

Ewamebluje - Świąteczne dekoracje stołu wigilijnego

allaboutyou.com

 

Stół

 

Najważniejsze na koniec – stół, który ozdobiony dekoracjami może być w zupełności prosty. Najbardziej istotne jest, aby pomieścił wszystkich gości wraz z nadchodzącymi smakowitościami oraz odległości między stołem a krzesłami dawały odpowiedni komfort każdemu z uczestników wieczerzy.
Czasami warto pyszne wypieki ustawić na dodatkowym, mniejszym stoliku, ułatwiając dostęp każdemu z gości.

 

ewamebluje_swiateczne_dekoracje_stolu_wigilijnego_10ewamebluje_swiateczne_dekoracje_stolu_wigilijnego_11

meblonista.pl